mittal

Stručná historie zámku
Časová osa
Historie zámku
Popis zámku
Zámecký pivovar

Zámek

Kunčice nad Ostravicí

Zámek v Ostravě Kunčicích byl definitivně zlikvidován v květnu 2011. Stejně jako už dříve zámky z dalších ostravských lokalit Kunčičky, Bartovice nebo Třebovice zmizel i tento klasicistní skvost.
Za první republiky patřil k zámku v Ostravě-Kunčicích nádherný park, ale také velkostatek s krásnými koni, cihelna a lihovar. O zámek, postavený v roce 1634 majitelkou panství Evou Čelovnou z Čechovic, se poctivě starali před válkou bratři František a Metoděj Pravdovi. Komunisté jim však jejich sídlo o pár let později sebrali. Tím začala smutná anabáze pozdně renesanční chlouby, která od první poloviny sedmnáctého století přežila hned několik otřesů i přestavbu do klasicistní podoby v osmnáctém a první polovině dalšího století.
Zámek ale již nepřežil změny ve druhé polovině minulého století. I když ještě léta po znárodnění se ve velkém zámeckém parku alespoň konaly nejrůznější slavnosti a interiér využívali k soukromým oslavám zaměstnanci tehdejší Nové huti Klementa Gottwalda. „Zájem o zámek byl obrovský. Pořadí oslav bylo vyčerpáno na půl roku dopředu,“ vzpomíná nedávný starosta Slezské Ostravy Jaromír Wagner. Krutou ranou byla pro dominantu východní části města silniční výstavba na počátku sedmdesátých let. Zámecký park přeťala necitlivě Frýdecká ulice."Komunističtí architekti zasadili zámku těžkou ránu, když přímo přes zámecký park vyprojektovali frekventovanou silnici na Vratimov. To byl zločin," řekl MF DNES v roce 2004 František Pravda. "Zámek byl díky silnici i méně zajímavý, kdo by investoval stovky milionu do budovy, která stojí vedle frekventované komunikace," dodal. Nová huť sem přesunula školení a sklady civilní obrany. Další peníze už nalila do stavby podnikového domu Kovák. „Zájem o poměrně dobře udržovanou a zachovalou památku začal pomalu upadat. Kdyby se peníze investovaly sem místo do Kováku, mohl zámek skončit úplně jinak,“ domnívá se starosta.
Nejrychlejší vývoj v historii však zámek čekal až po listopadu 1989. Pravdovi jej po restituci prodali firmě a ta zase dvěma pasivním podnikatelům, s nimiž má dodnes potíže jak slezskoostravská radnice, tak ministerstvo kultury. A co nezničil čas, dokonal v roce 1999 požár zřejmě založený bezdomovci. Pořár 1999 zasadil historické budově osudovou ránu, zámek se už z požáru, který zničil veškeré střechy a také druhé patro budovy, nikdy nevzpamatoval. V roce 2007 byl zámek vypsán z registru památek. V roce 2011 proběhla demolice.
Nedostal tak druhou šanci jako například zámeček v Ostravě-Zábřehu, který jeho noví majitelé dokázali obnovit tak, že se stal atraktivním cílem výletů, nebo Slezskoostravský hrad, který město přes výhrady historiků dokázalo opravit tak, že se stal dějištěm mnoha kulturních akcí.
Zdroj:hrady.cz
obrázky:www.zanikleobce.cz
článek na Idnes 2011